Hírek

Ismerd meg hazádat - a Bereg kincsei

Ismerd meg hazádat - a Bereg kincsei

Egy szép napot töltöttek együtt a nyírmeggyesi „Hatvan fölött aktívan” nyugdíjas klub tagjai 2026. május 31-én. Az autóbuszos kiránduláson részt vettek a mátészalkai „Napsugár” Egyesület és az Asztma klub tagjai is.

Az első nevezetesség a vásárosnaményi Beregi Múzeum volt, ahol a tárlatvezetők elbeszéléséből megismerhették a kastély múltját, majd a kiállítás megtekintése közben fontos információkat hallhattak a kiállított kerámiákról, a híres beregi mintával készített terítőkről, párnákról, a mindennapi élethez és a halálozáshoz – a szemtakarótól a szemfedőig - kapcsolódó szokásokról és tárgyakról. A gyűjteményben láthatóak még öntöttvas kályhák, berzselt és irókázással készült húsvéti tojások, valamint az őskortól a VIII. századig terjedő időszak kultúráinak tárgyai is.

Útjukat Kisvárda felé folytatták, ahol a felújított várban - ma modern kulturális színtérként működik - már várta a csoportot az idegenvezető, aki elmondta az erőditmény történetét, valamint azt is, hogy miért volt szükség az újjáépítés során kortárs építészeti eszközöket használni, majd a kiállításon megcsodálták a gyönyörű festményeket.

A finom és bőséges ebédet a Göncz étteremben fogyasztották el, a kellemes környezetben figyelmes felszolgálók szervírozták az előre megrendelt ételt.

A program következő helyszíne a Cinemaqua Film és Natúrpark volt, ahol a látogatók különböző filmek eredeti díszletei között sétálhattak, a fiatal idegenvezetők lelkesen mesélték a forgatásokhoz kapcsolódó sztorikat, majd az elektromos kisvonattal bejárták a park egy nagyobb területét, amelynek az volt a sajátossága, hogy a jó zene hallgatása közben nézhették meg a dekorációkat.

A kirándulás során nem maradhatott ki a tákosi református templom sem, amelyet a „mezítlábas Notre-Dame”-nak is szoktak nevezni. Mindenki nagy érdeklődéssel hallgatta a csoportot váró kedves nénit, aki egy verssel köszöntötte a látogatókat.

Részletesen bemutatta a templomot és elmondta a hozzá kapcsolódó fontos tudnivalókat, majd köszönetképpen - a nyírmeggyesi református egyház tagjai – elénekelték a „Köszöntünk testvér, áldás reád,,,” című éneket. Különleges látnivaló az egész épület, nagy gondot fordítottak eddig is arra, hogy ebben az állapotban megmaradjon az utókor számára.

A nap utolsó állomása Csaroda volt, ahol a csoport a Látogatóközpontban találkozott a tárlatvezetővel. Megnéztek egy rövid, nyolc perces filmet, amely a Bereg középkori templomait mutatta be, majd átsétáltak a „Mosolygó szentek temploma”-ként is ismert Istenházát megnézni, amely a freskóiról és az Árpád-kori stílusjegyeiről ismert. Sok információt hallottak az épület történetéről, a díszitő minták jelentéséről, valamint a megtalált és megmentett falfestményekről.

Amíg egyik „kincs”-től a másikhoz értek, 11772 lépést tettek meg (8,3 km). A résztvevők egyetértettek abba, hogy az egész nap élményekben és látnivalókban gazdag körút volt, amelyet megtartanak jó emlékezetükbe.

Nyírmeggyes, 2026. június 01.

A tudósítást és a fotókat Toldi Miklósné készítette.