Hírek

Budapesten járt a Váci Mihály Társaság Kulturális Egyesület

Budapesten járt a Váci Mihály Társaság Kulturális Egyesület

Igéretemnek megfelelően tájékoztatom az érdeklődőket, és közlöm. a Váci Mihály Társaság Kulturális Egyesület szervezésében, és az egyesület vezetésével a Váci Emlékév tiszteletére, Budapesten járt kulturális küldöttség útjáról a részletes beszámolót!

A Váci Mihály Társaság Kulturális Egyesület vezetésével, 2024, december 7.-én, kulturális küldöttség utazott Nyíregyházáról Budapestre, Váci Mihály születésének 100. évfordulója alkalmából, hogy felkeresse a költő budapesti életének színtereit, megkoszorúzza síremlékét és látogatást tegyen, a munkásságát, szellemét ma is életben tartó, Budapesti Váci Mihály Kollégiumban.

A küldöttségben jelen voltak Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár munkatársai, Tomasovszki Anita igazgató-, a Váci Mihály Kulturális Központ munkatársai, Korpainé Gondor Mariannaigazgató helyettes-, a Móricz Zsigmond Kulturális Egyesület tagjai, Dr.Bihari Albertné alapító titkár vezetésével.

vaci mihaly 5

A Nyíregyházi Polgármesteri Hivatal, a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár. és a Jósa András Múzeum biztosította, mikrobuszokkal, a lehetőségét annak, hogy Budapestre és ott a helyszínekre eljuthassunk. Budapesten csatlakozott a küldöttséghez: Ladányi András író, nyugdíjas főszerkesztő, Madár János a Magyar Nemzeti Írószövetség elnöke és Bodnár Dániel az VMTKE. Ifjúsági tagozatának Tagja. Az első helyszín Budapesten a Villányi út 28.C. épület, ahol 1956-tól haláláig lakott és dolgozott Váci Mihály.

Az épület bejáratánál elhelyezett emléktáblánál, Madár János a Magyar Nemzeti Írószövetség elnöke emlékező beszédében elmondta, hogy” Váci Mihály az a költő, aki úgy, mint József Attila nem játéknak tekintette, hanem a költészete „sors-költészet”, a magyarság sorsával való teljes azonosulás.

vaci mihaly 4

Közben egy kedves közjáték, amikor is megjelent a ház egyik lakója, aki gyermekkorából ismerte és emlékezett Váci Mihályra, akivel, ahogy elmesélte a ház udvarában többször is játszott, szép emlékei maradtak a költőről.
Miután a jelenlevő intézmények elhelyezték koszorúikat az emléktáblánál, javasolta, hogy járjuk végig azt az utat, amit költő rendszeresen megtett, napi rutinjává vált, a Villányi úton a „Feneketlen tó” -ig., ahol a napi teendőit átgondolva megpihent, felkészülve feladataira. Végig jártuk a költő által sokszor megtett utat, így is emlékezve rá!

A következő helyszín a Farkasrési temető, ahol felkerestük a költő sírhelyét, ahol együtt pihen feleségével. Juhász Máriával, akinek a halotti urnája a síremléken van elhelyezve.

vaci mihaly 3

A sírnál Ladányi András író, nyugalmazott főszerkesztő mondott megemlékezést. Beszélt a költő halálának körülményeiről, a síremlékről, melyre ráfaragták a költő szüleinek arcmását is és mintául szolgált a Nyíregyházán felállított Örökváltság emlékmű elkészítéséhez. Benke Márk kiváló előadásában meghallgattuk, Váci Mihály: Éltem és az Abroncs című verseit, így is emlékezve a költőről. a sírja előtt! Az urna temetőben koszorút helyeztünk el a költő testvérének Váci András festőművésznek hamvait rejtő urnafalnál. Stick Gyula és Madár János emlékeztek a testvérekre, kapcsolatukra egymással és munkásságukra. Stick Gyula, mesélt közös élményeikről, a Váci családnál töltött időről.

A kulturális küldöttség záró eseménye, a Budapesti Váci Mihály Kollégium meglátogatása, kedves meghívásukra. Küldöttségünket a helyszínen, (Mogyoródi űt 128,) Budai Éva igazgatóhelyettes és Poharánszki Magdolna könyvtáros fogadta szeretettel és kedves vendéglátással. A kollégium 1983-ban vette fel Váci Mihály nevét, őrizve szellemiségét, emlékét! Budai Éva igazgatóhelyettes asszony bemutatta az intézményt, működésüket, beszélt oktatási, nevelési feladataikról, céljaikról.

vaci mihaly 1

Poharánszki Magdolna, Váci Mihály munkásságának, tanításainak, költészetének elkötelezett híve, évtizedre visszamenőleg igen szoros kapcsolatot ápol a Váci Mihály Társaság Kulturális Egyesülettel. Eltökélt szándéka, hogy a költő munkásságát, szellemiségét életben tartsa, mindezt a kollégium tanulóinak megmutassa és tanítsa, ehhez a lehetőségeket kihasználva, minden tőle telhetőt meg is tesz! A kollégium, a századik évforduló alkalmából, 2024.december 9-én ünnepséggel emlékezett meg, Váci Mihályról.

Eredményeiről egy korábban megtartott emlékünnepség felvételével színesített előadás keretében emlékezett meg, igazolva a fiatalok közreműködését, érdeklődését. Ahogy előadásának záró részében elmondta: Azt tekinti feladatának, hogy a költőt, munkásságát minél közelebb hozza a fiatalokhoz. ” Az álmom az, hogy én örökbe fogadtam Vácit, ők pedig fogadják örökbe Vácit!” Sok erőt, kitartást kívánunk munkájához!

A Kollégiumban elhelyezett Váci Mihály mellszobránál, miután elhelyeztük az emlékezés koszorúit, Illyés Péter a Váci Mihály Társaság Kulturális Egyesület titkára mondott emlékező beszédet, kiemelve a költő barátainak, költő társainak emlékezeteiből, úgymint Hegedüs Géza, Illyés Gyula, Baranyi Ferenc és Ratkó József, Váci Mihályról, emberségéról, az irodalomhoz, a költészethez való viszonyáról szóló emlékeiket, megjegyzéseiket. A mellszobornál, Benke Márk, a költő két versével, a Hová lettek, és az Eső a homokra címűekkel, emelte az ünnep fényét, azok által bemutatva Váci Mihály érzékeny emberségét, és mi a szándéka a költészetével. A bensőséges ünnep emlékeivel, élményeivel és igen sok új ismerettel tért a kis küldöttségünk, eredményesen, haza Nyíregyházára.

images/2024/vm/vaci_mihaly_2.jpg#joomlaImage://local-images/2024/vm/vaci_mihaly_2.jpg?width=1200&height=720

További hírek ebben a témában ►