Beszámoló

Csak úgy mint a korábbi években 2009-2010- ben is többirányú tevékenységet végeztünk a fogyasztók érdekében.


  • Szövetségünk megyei irodájában rendszeresítettük a fogadónapokat

  • Mobiltelefonos ügyfélszolgálatunkon keresztül a hét minden napján – beleértve az ünnepnapokat is- elérhetőek vagyunk.

  • Nyugdíjas egyesületeknél igény szerint tartunk klubfoglalkozást, előtérbe helyezve a hátrányos helyzetű kistelepüléseket. Mintegy 140 vidéki és nyíregyházi egyesülettel élő kapcsolatunk van, a klubfoglalkozáson túl erre jó lehetőséget biztosít a rendszeresen tartott megyei egyesületi elnöki összejövetel

  • Kihasználunk más alkalmat is a fogyasztóvédelem „terjesztésére”. Pl.: Nyháza- Sóstó Múzeumfaluban tartott megyei nyugdíjasok találkozóján külön fogyasztóvédelmi sátrat állítottunk, ahol fogyasztóvédelmi tesztlapon mérhették fel ez irányú ismereteiket az érdeklődők, és a legtöbb pontot elérőket jutalmaztuk.

  • A MÁV felkérésére szintén állítottunk sátrat az Észak- alföldi vasutasnapi találkozón, ahol több százan keresték fel sátrunkat, tesztelték fv. tudásukat.

  • A Nyugdíjaséletben (havi lap) külön fogyasztóvédelmi rovatot indítottunk, melyben jogszabályokról, tanulságos esetekről aktuális kérdésekről tájékoztatjuk olvasóinkat

  • Eleget teszünk Szövetségünkhöz nem tartozó más civil szervezetek felkérésének, pl: méhészeti egyesület, fogyasztóvédelmi előadások megtartásának.

  • Rendszeresen részt vettünk a Gazdasági Kamara által szervezett fogyasztóvédelmi előadásokon, képzéseken, vagy a TIGÁZ által tartott tájékoztatón.

  • Szövetségünk 1 fővel képviselteti magát a megyében működő Békéltető Testületben.


Tanácsadó tevékenységünk módszere(mint ahogy már máskor is írtuk), változatlan. Nem a fogyasztó helyett, hanem a fogyasztóval együtt intézzük a panaszokat. Ott kíséreljük meg először a kifogás intézését, ahol az keletkezett. Csak akkor fordulunk hatósághoz, ha ez nem vezetett eredményre.


Szövetségünk közvetlenül, vagy az általunk megfogalmazott levelet maga a fogyasztó juttatja el a kereskedőhöz, szolgáltatóhoz. Ennek nagy előnye, hogy maga a fogyasztó is részese az ügyintézésnek, első lépés lehet az önálló panaszügyintézéshez, másrészt a vállalkozónak lehetősége van a hatóság bevonása nélkül rendezni a panaszt, ennek előnyét közvetlenül rendszeresen tapasztaljuk.


E széleskörű tevékenység, - más civil szervezetekkel való együttműködés, fogyasztóvédelmi ankétok szervezése- eredménye, hogy a pályázati időszakban ügyfeleink száma meghaladta a 250-t.


Tanácsadó irodánk munkájából kiemelném a következőket:

  • Egyre több a visszatérő ügyfelünk, ami arra enged következtetni, hogy bizalommal vannak irántunk. Nem csak fogyasztóvédelmi kérdésekben, más ügyekben is kikérik tanácsainkat.

  • Nem csak megyei igényeket elégítünk ki, honlapunk lehetővé teszi, hogy más megyéből is megkeressenek bennünket. Ügyfeleink 10-12%-a a szomszédos Hajdú megyei fogyasztó. Rendszeresen vannak panaszosaink más megyéből is, pl: Pest, Szolnok, Győr, vagy éppen a fővárosból.

  • Vállalkozók is megkeresik tanácsadó irodánkat, és egy- egy vitás ügyben kikérik a véleményünket az esetleges hatósági eljárás megelőzése céljából.



B.P. kecskeméti lakos április 18-án vasárnap 9 órakor a Kecskeméti OBI – ból telefonált és kért tanácsot. A forgácslapot nem a reklámújságban meghirdetet, hanem annál jóval magasabb áron akarták kiszolgálni…”Nem tudtam most kihez fordulni, az Önök mobilját találtam”

Ilyen és hasonló telefonok ez évben 4-5 esetben fordult elő, amikor a fogyasztó ki van szolgáltatva az adott helyzetnek, és ott áll a fuvareszközökkel az üzlet előtt, de a meghirdetett áru már nem kapható, vagy lényegesen magasabb áron akarják kiszolgálni.

Felmerül a kérdés, nem volna –e célszerű regionális szinten hétvégeken az NFH- nál is megszervezni a mobiltelefonos ügyfélszolgáltatást, kellő nyilvánosság közzétételével.